Kredyt na mieszkanie i remont to dobry sposób na to, aby rozwiązać problem zakupu nieruchomości, czy jej odremontowania. Jakie wymagania stawiane są w 2021 roku? Jak kredyt na mieszkanie i remont wygląda w 2021 roku? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Kredyt na mieszkanie i remont – na co można go przeznaczyć?

Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z kredytem, który możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości oraz jej remont. Oznacza to, że gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, to pieniądze z danego zobowiązania można przeznaczyć na wykończenie nieruchomości, a jeśli kupujemy lokum na rynku wtórnym, to na jego remont. Nie ma znaczenia, czy dodatkowe środki przeznaczymy na zakup armatury, paneli podłogowych, czy montaż mebli w zabudowie. Równie dobrze w ramach kredytu mieszkaniowo-remontowego możemy wykonać zmiany w układzie instalacji elektrycznej, wykonać gładzie na ścianach, czy po prostu odmalować całe lokum.

Kredyt na mieszkanie i remont – jak to wygląda w praktyce

Jeśli nie stać nas na wykończenie kupowanej nieruchomości, czy na wykonanie remontu, to możemy starać się właśnie o kredyt na mieszkanie i remont. Dodatkowe wsparcie instytucji finansowych to zwykle 10% wartości kupowanego mieszkania, które można przeznaczyć na dowolne cele remontowe/wykończeniowe. Przykładowo jeśli sięgamy po kredyt w wysokości 400 tysięcy złotych, to możemy wnioskować do banku o dodatkowe 40 tys. na wykończenie mieszkania lub jego remont.

Oczywiście zdarzają się też przypadki, gdzie banki określają poziom maksymalnej wysokości kredytu na remont mieszkania lub jego wykończenie konkretną stawką, która wyliczona jest dla jednego metra kwadratowego. Warto także wspomnieć, że wśród instytucji finansowych znajdziemy również takie, które wcale nie oznaczają takich limitów, lecz ustalają wysokość kredytu na remont/wykończenie na podstawie cen mieszkań w okolicy, które mają podobny metraż, czy standard.

Kredyt na mieszkanie i remont – wymagania

Każda instytucja finansowa ustala swoje warunki udzielania kredytów na mieszkanie i remont. Wśród nich nie zabraknie stałego miejsca zatrudnienia, czy też dobrej historii kredytowej. Dlatego możemy być pewni, że również wtedy, gdy w 2021 roku będziemy chcieli ubiegać się o tego typu zobowiązanie, to zostanie sprawdzona nasza dotychczasowa historia kredytowa. Zła historia kredytowa, może być źle odebrany, a także w wielu przypadkach przekreślić nasze szanse na zaciągniecie danego kredytu.

Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie swoje zobowiązania spłacać zawsze w wyznaczony czasie, a jeśli pojawią się trudności z ich regulowaniem, to sprawdzać, jak można rozwiązać dany problem. Również źle widziane jest brak jakiejkolwiek historii kredytowej, ponieważ w ten sposób bank nie jest w stanie ocenić, czy jesteśmy dobrymi kandydatami do zaciągnięcia danego zobowiązania, czy też nie. Dlatego brak historii kredytowej może oznaczać dla nas większą marżę (nawet o 1-2%).

Mieszkanie a wkład własny

Tradycyjne kredyty na mieszkanie wymagają od nas wkładu własnego. A jak to jest w przypadku kredytu na mieszkanie i remont? Okazuje się, że również nie da nam się tego uniknąć. Jednak pocieszający będzie fakt, że w porównaniu do poprzednich lat wysokość wkładu własnego nie uległa zwiększeniu i nadal musimy pokryć 20% wartości mieszkania. Oczywiście wkład ten nie musi być w gotówce, a to, w jaki sposób możemy go pokryć, zależy od instytucji, do jakiej się zgłosimy.

Od ubiegających się o kredyt na mieszkanie i remont wymaga się także załączenia kosztorysu prac remontowych. Należy przy tym mieć na uwadze, że instytucje finansowe są w stanie pokryć te zakupy i prace wykończeniowe, które dotyczą stałych elementów mieszkania. Nie można zatem liczyć na to, że bank pokryje zakup telewizora, czy nowego łóżka. Jednak chętnie zapewni nam środki na zakup okien, paneli, czy innych materiałów, które potrzebujemy do przygotowania mieszkania do użytku. Taki kosztorys następnie należy załączyć do wniosku kredytowego i złożyć go w instytucji, w której planujemy ubiegać się o zobowiązanie finansowe.