Lepszym wyborem będzie mieszkanie z rynku wtórnego? A może jednak postawić na mieszkanie z rynku pierwotnego? To dylemat każdego, kto rozważa zakup mieszkania. Twój również? Nasz tekst przybliży Ci oba zagadnienia i wskaże pomiędzy nimi różnice, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego to tak zwane mieszkania z drugiej ręki, które miały już swoich właścicieli. Na rynku czekają na nas różne mieszkania, niektóre były użytkowane przez kilka miesięcy, inne przez kilka, czy kilkanaście lat. Zwykle cena takich mieszkań jest niższa, niż mieszkań z rynku pierwotnego, a to, ile ostatecznie zapłacimy za lokum z rynku wtórnego, zależy od jego stanu.

W wielu przypadkach mamy do czynienia z lokalami, które trzeba gruntownie odremontować, więc oszczędności są tylko pozorne, ponieważ ostatecznie takie mieszkanie może wynieść nas o wiele drożej, niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Aby nie dać się oszukać i przy okazji nie naciągnąć się na wyższe koszty, lepiej zwracać więcej uwagi na sam stan mieszkania. Istotne powinno być dla nas nie tylko, jak prezentuje się na pierwszy rzut oka, ale również, jaki jest stan techniczny mieszkania, a więc również stan techniczny wszelkiego typu instalacji.

W takich przypadkach nieoceniona okazuje się pomoc fachowca, który jest w stanie dokładnie sprawdzić mieszkanie i zweryfikować wszelkie usterki. Oczywiście trafiają też nowe mieszkania, które były zamieszkane przez krótki okres i w takich przypadkach możemy trafić na atrakcyjną ofertą, zwłaszcza jeśli interesuje nam lokum gotowe do zamieszkania.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego to zupełnie nowe budownictwo, które dopiero jest oddawane do użytku. Decydując się na zakup takiego lokum, stajemy się jego pierwszymi właścicielami i zyskujemy pewność, że to mieszkania bezpieczne, ponieważ nie zostałyby oddane do użytku, gdyby nie spełniamy norm bezpieczeństwa.

Co więcej, mieszkania z rynku pierwotnego oddawane są właścicielom w stanie surowym, więc możemy je wykończyć zgodnie ze swoimi preferencjami. Z pewnością takie rozwiązanie sprawdzi się wśród osób, które chcą mieć decydujący wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądało ich mieszkanie i wybrać nawet najdrobniejszy detal.

Prace wykończeniowe z odpowiednią ekipą zawsze przebiegają bardzo sprawnie i nie są tak czasochłonne jak wykonanie gruntownego remontu w mieszkaniu z rynku wtórnego.