Dla wielu z nas kredyt na mieszkanie to jedyny sposób na to, aby w końcu zamieszkać na swoim. Jakie warunki obowiązują w 2021 roku? Na jaki cel możemy przeznaczyć kredyt na mieszkanie? Jakie są wymagania i jak można ubiegać się o tego typu zobowiązanie finansowe? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Na jaki cel można wziąć kredyt na mieszkanie w 2021 roku?

Celowość zaciągnięcia kredytu na mieszkanie w 2021 roku jest identyczna jak w poprzednich latach. Oznacza to, że tego typu zobowiązanie nadal możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości. Z kredytu mieszkaniowego możemy pokryć jednakowo zakup mieszkania, domu lub działki. To jednak nie wszystko, ponieważ równie dobrze otrzymane środki możemy przeznaczyć też na budowę domu, remont nieruchomości, czy jej modernizację.

Jakby tego było mało, to z danego zobowiązania można też zyskać środki na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku, co jest uzasadnione, gdy chcemy skonsolidować swoje zobowiązania, czy zyskać lepszy harmonogram spłat, bo poprzedni nie pozwala nam na płynną spłatę rat.

Kredyt na mieszkanie – wymagania

W 2021 roku trzeba liczyć się również z tym, że będą nam stawiane pewne wymagania. Co więcej, to właśnie od tego, czy będziemy w stanie im sprostać, będzie zależało, czy kredyt na mieszkanie zostanie nam przyznany. O czym dokładnie mowa? Na pewno o zdolności kredytowej, ponieważ to jeden z najważniejszych parametrów, na który patrzą banki.

Dlatego, gdy będziemy chcieli wziąć kredyt, bank pobierze z Biura Informacji Kredytowej raport o naszej zdolności kredytowej, a dokładnie mówiąc o naszych poprzednich zobowiązaniach oraz terminowości ich spłat. Na pewno posiadanie tzw. złej historii kredytowej nie jest mile widziane, ale nie inaczej jest w przypadku braku jakiejkolwiek historii kredytowej. Dla nas może się to skończyć nawet podniesieniem marży o 1-2%.

Instytucje finansowe również przykładają uwagę do tego, jaki jest wiek kredytobiorcy. Optymalny wiek to do 35. roku życia, ponieważ kredyt na mieszkanie może być zaciągany na maksymalnie 35 lat. Zgodnie z polityką większości banków, gdy spłacimy ostatnią ratę, nie powinniśmy mieć więcej niż 70-75 lat, więc osoby, które przekroczą 35. rok życia, mogą napotkać na swojej drodze przeszkody w uzyskaniu kredytu na mieszkanie.

Jeśli chodzi o kwotę kredytu na mieszkanie, to możemy ubiegać się o różne sumy, a maksymalna kwota kredytu jest uzależniona od kilku aspektów, w tym na przykład od rodzaju i wysokości dochodów, posiadanych zobowiązań finansowych, miejsca zamieszczania, czy wcześniej wspomnianego wieku.

Kredyt na mieszkanie a wkład własny

Wkład własny nie jest nowym pojęciem i pojawia się od kilku lat przy okazji zainteresowania tego typu produktami. Nie inaczej jest w 2021 roku, co oznacza, że banki będą też wymagać od nas posiadania pewnych oszczędności. Aktualnie wszyscy klienci zobowiązani są wnieść 20% wkład wartości nieruchomości. Co ważne, nie oznacza to, że musimy wyłożyć 20% wartości mieszkania w gotówce. Wiele banków oferuje kredyt na 90% wartości nieruchomości, ponieważ ustawodawca dopuścił zabezpieczenie 10% wartości nieruchomości w inny sposób. Jaki dokładnie? Za zabezpieczenie mogą zostać uznane zaliczki wpłacone deweloperowi, czy na przykład udokumentowane koszty materiałów budowlanych, które ponieśliśmy przy okazji budowy domu.

Jak ubiegać się o kredyt na mieszkanie?

Co należy zrobić, aby ubiegać się o kredyt na mieszkanie? Oczywiście musimy złożyć odpowiedni wniosek o dane zobowiązanie finansowe. Trzeba przyznać, że w 2021 roku mamy o wiele więcej możliwości na to, aby go złożyć. Na pewno możemy zgłosić się osobiście do wybranej placówki banku i tam dopełnić formalności, ale to nie jedyne rozwiązanie.

Równie dobrze możemy postawić na wygodniejsze wypełnienie i złożenie wniosku, ponieważ wiele banków stawia na innowacyjne rozwiązania, a to oznacza, że oferują możliwość wypełnienia i złożenia wniosku online. Takie ubieganie się o kredyt jest dla wielu z nas wygodniejsze, ponieważ wszystkie dokumenty możemy wypełnić w dogodnym dla siebie czasie.