Mieszkanie Plus cieszy się dużym powodzeniem, ale nie brakuje również osób, które nie wiedzą o tym programie. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest program Mieszkanie Plus? Do kogo jest dedykowane i jakie są jego warunki? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Mieszkanie Plus – o czym mowa?

Mieszkanie Plus to program, który jest rezultatem współpracy trzech podmiotów: skarbu państwa, deweloperów i samorządów. Jego głównym celem jest rozbudowa dostępnych zasobów mieszkaniowych i wspieranie wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie. Dlatego w ramach programu Mieszkanie Plus budowane są mieszkania pod wynajem, z możliwością późniejszego wykupienia na własność.

Koszt najmu takiego mieszkania ma być zdecydowanie niższy niż na rynku komercyjnym i nie wynosić więcej niż 10-20 zł za metr (oczywiście bez opłat za media). Jednak to, ile ostatecznie zapłacimy na wynajem, zależy od lokalizacji, a więc również od miasta, w którym postawimy zamieszkać. Co więcej, decydując się na wynajem z opcją wykupu, należy również liczyć się z tym, że czynsz wzrośnie o około 20%, a dane mieszkanie będziemy mogli nabyć na własność po 20-30 latach. Warto również wspomnieć, że wynajem z opcją wykupu wcale nie oznacza, że jesteśmy zobowiązani do tego, aby trwać przy tej decyzji.

Jeśli po pewnym czasie uznamy, że nie chcemy nabyć danego mieszkania na własność, to będziemy mogli zrezygnować z tej opcji bez strat finansowych, bo nadpłata zostanie zwrócona najemcy. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć. W przypadku tego programu mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nie ma granic wiekowych beneficjentów, więc to ucieszy bardzo wiele osób.

Mieszkanie Plus – dla kogo?

Przede wszystkim Mieszkanie Plus jest skierowane do osób, które mają zbyt wysokie dochody, by otrzymać mieszkanie komunalne od gminy, ale jednocześnie nie dysponują odpowiednim majątkiem, czy zdolnością kredytową, która jest wymagana do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jak wspomnieliśmy, nie ma tutaj granic wiekowych, więc wnioskować można, że z takiego rozwiązania może skorzystać każdy, kto będzie chciał mieszkać na swoim.

Warto jednak wiedzieć, że choć Mieszkanie Plus jest programem otwartym dla wszystkich, to ze względu na sporą liczbę chętnych, mogą pojawić się odgórne zasady, które wskażą, kto w kolejce uzyska pierwszeństwo. Najczęściej w pierwszej kolejności są wielodzietne rodziny, młode małżeństwa, seniorzy, czy osoby niepełnosprawne. To jednak nie oznacza, że inni mogą zapomnieć o szansach na udział w programie. Jeśli wykażemy zdolność czynszową, to na pewno nasze szanse wzrosną, bo to jest kluczowy czynnik przy wyborze wniosków.

Mieszkanie Plus – warunki

A co z warunkami? Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w danym programie? Od osób ubiegających się o przystąpienie do programu Mieszkanie Plus wymaga się braku prawa własności, lub współwłasności do mieszkania lub domu, jak również braku prawa do lokalu spółdzielczego. Również ważna jest zdolność czynszowa, a to jest jednoznaczne, z tym że trzeba wykazać, że jesteśmy w stanie regulować swoje zobowiązania czynszowe. Poza tym trzeba też złożyć odpowiedni wniosek, a wraz z nim pewne dokumenty.

Jakie dokładnie? Jeśli pracujemy, to konieczne będzie zaświadczenie o zarobkach za ostatnie 3 miesiące, czy też PIT za poprzedni rok. Od studentów wymaga się zaświadczenie o przyznanym stypendium, czy wyciągu z konta za ostatnie 3 miesiące. W przypadku osób pobierających świadczenia z ZUS-u wymagany będzie ostatni odcinek emerytury lub renty, czy potwierdzenie wpływu zasiłku macierzyńskiego. Co więcej, do wykonania weryfikacji danych w BIG jest również konieczne przedłożenie upoważnienia.